Logotype för Regionteater Väst / Tillbaka till startsidan Hoppa till innehåll

 Biljetter

BILJETTERSV2 Boka dina biljetter

 Nyhetsbrev

Nyfiken på vad som händer i våra teaterhus och på turné. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev. Registrera dig

 Kontakt

Uddevallascenen

Växel: 0522-919 90
Mån-Tors 9-16 Fre 9-15
Strömstadsvägen 41
451 50 Uddevalla

Boråsscenen

Växel: 033-290 790
Mån-Tors 9-16 Fre 9-15
Post: Bryggaregatan 10 Besök: Söderbrogatan 2
503 38 Borås

Biljettbokning:

020-50 40 75

 

 
 
 

Anna, Hanna och Johanna

Marianne Fredrikssons älskade krönika som teater.

Följ med på en resa genom tre generationers kvinnoliv. Få en inblick i det svenska samhället där levnadsvillkoren utvecklas från fattigdom till välstånd. En modern klassiker ur mödrarnas och döttrarnas perspektiv, där frågan om det egna ursprunget inte lämnar någon oberörd.

I Anna, Hanna och Johanna får vi först möta Hanna. Hon föds i slutet av 1800-talet och växer upp i en by där skvaller är främsta informationskällan. När Hanna bara är 12 år blir hon brutalt våldtagen och som en följd av detta gravid. Hon stämplas obönhörligen som hora och en icke förutsägbar framtid väntar henne. Johanna, Hannas yngsta dotter, är något av en rebell, hon utbildar sig och blir politiskt aktiv. Hon träffar en man och efter ett flertal missfall föds äntligen Anna. När Anna blir vuxen bestämmer hon sig för att skriva en bok om släktens kvinnor och hon upptäcker att de har mer gemensamt än hon först trott.

Marianne Fredriksson är en av Sveriges populäraste författare. Hennes roman Anna, Hanna och Johanna har översatts till ett 40-tal språk och är en internationell bestseller. För första gången sätts denna krönika nu upp i Sverige.

Dramatisering: Jan Jaap Jansen och Ineke ter Hege
Översättning: Frans van Hal
Regi och bearbetning: Judith Hollander
Scenograf:
Sven Dahlberg
Kostym:
Ina Nyholm
Mask:
Bim King
Ljusdesign: Anders Shorty Larsson
Musikarrangemang: Dan Fernström

På scen: Agneta Ahlin, Michael Engberg, Rebecca Hayman, Lisbeth Johansson, Veronica Kurba, Bo G Lyckman och Pär Malmström.

Sverigepremiär 17 januari 2009 i Uddevalla

Samarbete med Riksteatern.

 

assets/Uploads/_resampled/SetWidth140-ahj-webb1.jpg
| Mer

"två och en halv timmes ytterst levande, rolig och gripande teater!"

GT

"vacker, ren, tydlig och fyndig föreställning"

SR, Kulturnytt

"Poetiskt och lyhört."

DN

"Rappt och roligt"

GP

"Spännande, välgjord och annorlunda föreställning."
"en pjäs väl värd att se"

nummer.se